Достапни линкови

Норвешка- државата ќе се погрижи за погребите на жртвите


Премиерот на Норвешка Јенс Столтенберг
Премиерот на Норвешка Јенс Столтенберг изјави денеска дека ќе биде формирана посебна независна комисија за да ги истражи настаните околу нападот и престрелките на 22 јули, при што загинаа најмалку 76 луѓе.
Столтенберг рече дека нападот е „национална трагедија“ и рече дека државата ќе ги надомести трошоците за погребите на загинатите.
На чекорот да се преипита работата на полицијата, властите се решија по обвинувањата дека полицијата не реагирала навреме. На специјалните сили им биле потребни повеќе од еден час, да пристигнат до островот Утоја, кој се наоѓа на 45 километри од Осло, каде осомничениот Андерс Бехринг Бреивик пукал по подмладокот на владејачката Лабуристичка партија.
XS
SM
MD
LG