Достапни линкови

Пакистан- Луѓето бегаат од граничните области со Авганситан


пакистански војник
Повеќе од 100 илјади луѓе побегнале од пакистанските области кои се граничат со Авганистан откако започна воената операција против милитантите во регионот, соопштија тамошните власти. Илјадници луѓе ја напуштиле областа Курам, каде овој месец безбеднсоните сили се борат со Талибанците. Пакистанските власти веќе регистрирале околу 100 илјади луѓе кои ја напуштиле областа. Пакистан со седум племенските области се граничи со Авганистан.
XS
SM
MD
LG