Достапни линкови

Русија-косовската страна провоцира со границите


Руското Министерство за надворешни работи го оцени преземањето на административните пунктови во Северно Косово од страна на косовската полиција како „провокација“ и ги повика мисиите на ОН и ЕУ во Приштина да се вмешаат.
Москва смета дека „провокативните дејствија на косовските власти ја дестабилизираат ситуацијата во регионот, предизвикуваат зголемување на тензијата и го поткопуваат преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина, наведува руската дипломатија во својата декларација.
XS
SM
MD
LG