Достапни линкови

Состојбата на северот од Косово, засега мирна


Припадници на КФОР на северот од Косово
Министерот за внатрешни работи на Косово, Бајрам Реџепи, денеска изјави дека со КФОР се договориле припадниците на специјалната единица да се повлечат од премините Јариње и Брњак кон Србија.
Реџепи изјави дека специјалната единица ја завршила својата мисија, а тоа било враќањето на законитоста на премините.
На премините сега се распоредени полицајци и цариници, Срби и Албанци, кои ја имаат подршката од КФОР.
Додека не се среди ситуацијата на северот на Косово, косовските полицајци и цариници , на премините ќе одат со хеликоптер и ќе работат продолжено, односно по12 часови дневно.
Косовскиот министер рече дека состојбата сега на северот од земјата е мирна и дека во текон на ноќта немало инциденти.
XS
SM
MD
LG