Достапни линкови

Талибанците одговорни за убиството на гувернерот на Кандахар


Гувернерот на Кандахар, Гулам Хаидар Хамееди
Талибанците ја презедоа огроворноста за убиството на гувернерот на Кандахар. Претходно авганистанските власти соопштија дека гувернерот Гулам Хаидар Хамееди, загинал во експлозија на бомба која била поставена пред неговиот кабинет. Ова е трето убиство на авганистански челници за само 3 недели. Прво беше убиен Ахмад Вали Карзаи братот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи , кој се сметаше за еден од највлијателните луѓе во јужен Авганситан.
Потоа беше убиен помошникот на претседателот Џан Мохамед Кан.
За американскиот амбасадот во Авганистан Рајан Крокер, нападите се предизвик за авганистанските сили. Тој изрази сочуство до семејството на загинатиот и до авганистанскиот народ.
XS
SM
MD
LG