Достапни линкови

Меѓународната заедница е загрижена за состојбата на Косово


Војници на КФОР пред мостот на реката Ибар во етнички поделената Митровица.
Меѓународната заедница е загрижена за состојбата на Косово. Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, синоќа разговараше со претседателот на Србија, Борис Тадиќ, и со косовскиот премиер, Хашим Тачи, за ситуацијата на северот од Косово. Таа ја изрази загриженоста на Унијата поради ескалацијата на тензиите и нагласи дека дијалогот, под покровителство на Унијата е единствен пат за пронаоѓање на решение. Ештон ги повика Тадиќ и Тачи да помогнат да се отстранат тензиите и да сторат се што е во нивна моќ за да ја смират ситуацијата.

И САД сметаат дека е потребно итно да се спречи ескалацијата на насилството на Косово, соопштуваат од американската Амбасада во Белград. Во соопштението се наведува дека САД сакаат да видат мирна ситуација во северно Косово и ги повикуваат Белград и Приштина да ги постават условите за позитивен реципроцитет, односно услови под кои двата народи и стоката слободно ќе се движат меѓу Србија и Косово. Од американската Амбасада нагласуваат дека случувањата во северно Косово „не се одиграле во соработка со меѓународната заедница“.

Многу е важно ситуацијата на Косово да се реши мирно, соопштуваат од НАТО. Насилството не е начин, прашањето за граничните премини треба да се реши по пат на дијалог, соопштуваат од седиштето на НАТО во Брисел.
XS
SM
MD
LG