Достапни линкови

Забрана за американски визи за околу 60 руски функционери


Aдвокатот Сергеј Магнитски.
Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама воведе забрана за доделување американски визи за околу 60 руски функционери поврзани со затворањето и смртта на адвокатот Сергеј Магнитски во 2009 година. Магнитски почина во затвор на 37 години поради тоа што не бил лекуван. Одлежа една година поради обвиненија за измама. Неговите подржувачи тврдат дека намерно бил оставен да умре, затоа што претходно обвинил високи руски функционери за даночни измами.
XS
SM
MD
LG