Достапни линкови

Карзаи- Безбедносните сили мора да се соочат со предизвиците


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи
Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи изјави дека пред војниците и полицијата престои тешка година во која ќе имаат повеќе надлежности за безбедноста. Но тие треба да се трудат, да напредуваат, за да може земјата на крајот самата да се брани, рече Карзаи.
Авганистанскиот претседател изјави дека Авганистанците треба да бидат „благодарни за помошта" од НАТО и меѓународната заедница, но рече и дека е срамно што дошло до тоа да побараат помош од нив.
Карзаи ги повика безбедносните сили да работат напорано, да се соочат со предизвиците, за да успеат во намерата да се одбрани земјата.
XS
SM
MD
LG