Достапни линкови

Обама повикува на компромис за должничката криза


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама ги повика законодавците на компромис и на постигнување на договор за буџетот за да се избегне неможноста за исплаќање на долговите.
Во телевизиски говор од Белата куќа, Обама ги обвини републикаците поради застојот, обвинувајќи дека ги поддржуваат само мерките за кратење на трошоците. Доколку не се постигне договор меѓу републиканците и демократите до 2 август, САД ќе ја разгледаат можноста за позајмување пари за плаќање на сметките, што може да доведе до нова економска криза.
XS
SM
MD
LG