Достапни линкови

Судењето на норвешкиот напаѓач закажано за 8 недели


Осомничениот заминува од судот
За осум недели ќе се одржи судењето на човекот кој е осомничен за извршување на двата напади во Норвешка, во кој загинаа повеќе од 93 луѓе, одлучи денеска норвешкиот суд. Судијата Ким Хегар изјави дека првите четири недели до судењето осомничениот Андрес Бехринг Бреивик ќе ги помине во самица.
„И покрај фактот дека обвинетиот призна дека ги извршил нападите, тој се изјасни дека не е виновен.Според она што судот го слушна, обвинетиот верува дека било потребно да се извршат овие дела за да се спаси Норвешка и Западна Европа од, меѓу другото, културниот марксизам и ширењето на исламот“, изјавил судијата Хегер.
XS
SM
MD
LG