Достапни линкови

Норвешкиот напаѓач пред судијата изјавил дека не е виновен


Луѓе чекаат пред судот во Осло
Осомничениот за нападите во Норвешка, пред судијата изјавил дека не е виновен, бидејќи сакал да ја спаси Европа. Андрес Бехринг Бреивик призна дека тој ги извршил двата напади и оној на владините згради во Осло и на островот Утоја, при што загинаа 93 луѓе, но не признава кривично дело. Сослушувањето на Бреивик во судот во Осло се уште трае. Судија денеска ќе одлучи и дали ќе му го продолжи притворот за уште 8 недели.
XS
SM
MD
LG