Достапни линкови

Љуљзим Баша и официјално е градоначалник на Тирана.


Љуљзим Баша и Еди Рама
Љуљзим Баша од денеска и официјално е градоначалник на Тирана. Тој денеска даде заклетва, со што му почна мандатот како прв човек на албанската престолнина. Денеска е конститутиран и советот на општина Тирана.
Локалните избори во Албанија се одржаа на осми мај, но околу изборот на граноначалник на Тирана имаше долги расправии, со опозицискиот лидер Еди Рама. Неколку пати се пребројуваа гласовите, за на крај Баша да биде избран за градоначалник
XS
SM
MD
LG