Достапни линкови

Скандинавските земји им оддадоа почит на жртвите


Цвеќе и свеќи за жртвите
Членовите на норвешкото кралско семејство, премиерот на Норвешка и илјадници луѓе денеска напладне со едно минутно молчење им оддадоа почит на жртвите од двата напади кои се случија во петокот. На една минута престанаа со работа и берзите во Осло и аеродромот, железничкиот сообраќај .
И луѓето во Данска, Финска , Шведска и Исланд со едно минутно молчење им оддадоа почит на 93-те жртви.
Осомничениот за нападите Андрес Бехринг Бреивик денеска треба да се појави пред суд. Судијата одлучи сослушувањето да биде затворено за јавноста и за медиумите.
XS
SM
MD
LG