Достапни линкови

Светска Банка вети 500 милиони долари за гладните на рогот на Африка


Kenya -- Humanitarian Coordinator for Somalia Mark Bowden speaks to journalists in Nairobi, 20Jul2011
Светската Банка денеска вети над 500 милиони долари за борбата против гладот на рогот на Аафрика.
Истовремено во Рим се одвива состанок на Агенциите за помош на Обединетите Нации за начините како да се организира помошта за Сомалија.
Најголемата суша во минатите 60 години ја уништи и онака разурната од воениот конфликт Сомалија, како и делови на Џибути, Етиопија, Кенија Судан и Уганда.
XS
SM
MD
LG