Достапни линкови

Едноминутно молчење за загинатите во напади во Норвешка


Со едноминутно молчење денеска во Норвешка ќе им се оддаде почит на девеесетмината загинати во нападите од петокот. Осомничениот Андрес Беринг Бреивик попладне треба да се појави на суд во Осло. За сега не се знае дали јавноста ќе биде во можност да го следи судскиот процес. Полицијата и адвокатот на Бреивик потврдија дека 32 годишниот Норвежанец ги признал злоделата. Осомничениот, за кој се смета дека има врски со анти- исламистички групи, при нападот наводно дејствувал сам.
XS
SM
MD
LG