Достапни линкови

Австралија ја слави победата на највозрасниот учесник на „Тур де Франс“


Австралија ја слави победата на првиот шампион од оваа земја на најпознатата велосипедска трка „Тур Де Франс“. Кадел Еванс прв ја заврши трката од 3.430 километри, 1 минута и 34 секунди пред второпласираниот Енди Шлек од Луксембург. На 34 годипна возраст Еванс е највозрасниот победник на „Тур де Франс“ од 1923 година. На овогодипнешнарта трка немаше скандали околу наводен допинг на натреварувачите, што беше случај во изминатите неколку години.
XS
SM
MD
LG