Достапни линкови

Сирија- Асад отпушта гувернери за да ги задуши немирите


Протести во градот Хама
Сирискиот претседател Башар ал-Асад денеска назначен двајца нови гувернери на проблематичните провинции. Ова е четврт декрет за промена на гувернери во обид да да ги задуши немирите кои во март започнаа во земјата.Се заменуваат гувернери во областите каде во изминатиот период имаше масовни протести.
Во меѓувреме, сириската армија спроведува масовни апсење за да ги задуши протестите.
XS
SM
MD
LG