Достапни линкови

Одбележани 54 години од смртта на Ченто


Собранискиот спикер Трајко Вељаноски положува цвеќе пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто на скопскиот плоштад
Во Прилеп денеска е одбележана 54-годишнината од смртта на Методија Андонов Ченто, првиот претседател на Президиумот на АСНОМ. По тој повод беа положени свежи цвеќиња споменикот во центарот на Прилеп.
Пред споменикот на Ченто се поклонија претставници на неговото семејство, од локалната самоуправа, на Сојузот на борците, граѓани и претставници на политички партии.
XS
SM
MD
LG