Достапни линкови

Иран ги обвини САД и Израел за смртта на нуклеарниот научник


Претседателот на иранскиот Парламент Али Лариџани
Претседателот на иранскиот Парламент Али Лариџани ги обвини САД и Израел за смртта на иранскиот научник.Експертот за нуклеарна физика беше убиен вчера пред својот дом. Лариџани рече дека станува збор за „терористичка акција“.
Првичните извештаи велеа дека жртвата е експертот за нуклеарна физика, Дариш Резаи. Но сега иранските власти велат дека жртвата е всушност студент по електроника на универзитетот во Техеран.
Во текот на изминатите неколку години, неколку ирански нуклеарни научници почина во мистериозни околности.
САД, Израел, и некои од нивните сојузници го обвинуваат Иран дека се обидува да произведе нуклеарно оружје. Иран ги негира обвинувањата.
XS
SM
MD
LG