Достапни линкови

Најмалку 35 жртви во железничката несреќа во Кина


Најмалку 35 луѓе загинале, a 190 се повредени во железничката несреќа во Кина, во судар на два екстра- брзи возoви. Еден од возовите ја изгубил контролата откако во него удрил гром, по што удрил во вториот воз, а тоа предизвикало четири вагони да излетат од шините и да паѓаат повеќе од 30 метри во една провалија. Возовите се дел од првата генерација екстра брзи возови. Оваа несреќата е најлошата железничката несреќа во Кина по онаа во 2008 година.
XS
SM
MD
LG