Достапни линкови

Хаџиќ утре за првпат ќе се појави во судницата во Хаг


Горан Хаџиќ
Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.
Обвинението го опфаќа и убиството на хрватски заробеници на фармата Овчара кај Вуковар.
Хаџиќ треба да се изјасни за 14 точки од обвинението од страна на трибунал изјави портпаролката на Судот Нерма Јелачиќ.
XS
SM
MD
LG