Достапни линкови

Повеќе од 230 луѓе повредени во судирите во Каиро


Протести во Каиро
Повеќе од 230 луѓе се повредени од кои 40 хоспитализирани во судирите во Каиро помеѓу про-демократските активисти и поддржувачите на воениот режим на Египет. Извештаите велат дека насилството избувнало кога над 10 илјади демонстранти се обиделе да маршираат до Министерството за одбрана за да побараат воениот Совет кај е на власт по соборувањето на Хосни Мубарак, да се замени со цивилна влада. Тогаш поддржувачите на воените власти почнале да фрлаат со камења, бомби и да пукаат со огнено оружје кон демонстантите. Армијата стрелала во воздух за да ги растера демонстрантите.
XS
SM
MD
LG