Достапни линкови

Почина Џон Шаликашвили,поранешен шеф на Генералштабот на САД


7
Пензионираниот американски генерал Џон Шаликашвили кој беше претседател на Советот на Генералштабот за мандатот на претседателот Бил Клинтон, почина на возраст од 75 години. Генералот починал по компликациите добиени од мозочен удар. Шаликашвили е роден во Полска во грузијско семејство и беше првиот генерал кој има странско потекло а да биде на чело на Генералштабот.
XS
SM
MD
LG