Достапни линкови

Норвешкиот напаѓач ја признал одговорноста за масакарот


Осомничениот за нападите
Адвокатот на човек осомничен за извршување на нападитe во Норвешка во кои загинаа најмалку 92 луѓе,соопшти дека неговиот клиент признал дека ги извршил нападите.Осомничениот Андерс Бехринг Бреивик беше уапсен во петокот,по вториот напад на островот Утоја, при што загинаа 85 млади луѓе.Претходно седум луѓе загинаа во експлозија на бомба пред владините згради во Осло.Бреивик бил десничарски христијански фундаменталист и имал анти-муслимански ставови.Се очекува утре да биде изведен пред суд. Од целиoт свет доаѓаат осуди за нападите.
XS
SM
MD
LG