Достапни линкови

Во железничката несреќа во Кина загинале 11 луѓе


Најмалку 11 луѓе загинале денеска во Кина, кога екстра-брз воз излетал од шините, јавува државната новинската агенција Ксинхуа. Возот сообраќал на релација Хангжои - Венжои, а излетал од шините во областа Жеџијанг. Во извештајот се вели дека најмалку двајца луѓе паднале во блиската река. Кина потроши 33 милијарди долари за градење на екстра брзата железница.
XS
SM
MD
LG