Достапни линкови

Кина започна со експлоатација на ирачка нафта


Кинески работници кои работат на ископување на нафтата
Кинеската државна нафтена компанија започна со експлоатирање на нафта од нафтеното поле Ал Адаб во Ирак, што е дел од договорот, вреден 3 милијарди долари. Договорот е потпишан во 2008-та година. Тое е прв меѓународен договор за експлоатација на ирачка нафта, потпишан по американската инвазија на Ирак, во 2003-та. Предвидено е дневно да се црпат помеѓу 40 и 60 илјади барели нафта.
XS
SM
MD
LG