Достапни линкови

Норвешка - Во истрагата за нападите вклучени и странски разузнавачи


Осомничениот за нападите, Андерс Бехринг Бреивик.
Премиерот на Норвешка, Јенс Столтенберг, изјави дека соработуваат со странски разузнавачки агенции за да се види дали постои меѓународна инволвираност во вчерашните напади во кои загина 91 човек. Тој изјави дека истрагата е во тек. Премиерот и членовите на кралското семејство денеска имаат средби со семејствата на жртвите и со преживеаните.
Медиумите наведуваат дека осомничениот 32-годишен маж пред неколку месеци купил 6 тони вештачко ѓубриво, од кое може да се направи експлозив.
XS
SM
MD
LG