Достапни линкови

Ердоган-незамисливо нормалиризањето на односите со Израел


Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека е „незамисливо“ за Анкара да ги нормализира односите со Израел, додека Израел не се извини за минатогодишниот напад на турски брод кој носеше помош за Газа. Ердоган рече, дека неможе да се зборува за нормализирање на односите се додека Израел не се извини на Турција, не плати надомест за семејствата на жртвите, а треба да ја укине и блокадата на појасот Газа.
Девет турски активисти беа убиени во мај минатата година, во израелскиот напад на бродот кој носеше помош за појасот Газа. Израелската влада изрази жалење за загубените животи, но од таму соопштуваат дека нема да се извинат и да платат отштета.
XS
SM
MD
LG