Достапни линкови

Потпишан турско - ерменски бизнис договор за соработка


Ереван
Бизнисмени од Ерменија и Турција денеска во Ереван потпишаа договор за соработка во трговијата и покрај застојот во процесот на нормализација на односите меѓу двете земји. Арсен Газариан од ерменската Унија на индустријалците изјави дека можноста за економска соработка е голема ако се отворат границите меѓу двете земји.
Односите меѓу соседите се лоши порадо масовното убиство на ерменците во Отоманската Империја за што Ереван бара од Анкара да го признае како геноцид.
XS
SM
MD
LG