Достапни линкови

Горан Хаџиќ екстрадиран од Србија во Хаг


Авионот на српската влада со кој Хаџиќ е екстрадиран во Хаг.
Српскиот министер за Правда Снежана Маловиќ изјави дека Горан Хаџиќ е екстрадиран од Србија во Хаг каде ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во 90-тите години.
Хаџиќ е испратен со авион откако властите му дозволиле да ја посети болната мајка и семејството во Нови Сад.
Тој се соочува со 14 обвиненија, меѓу кои, и за масакр врз 200 хрватски затвореници во Вуковар.
XS
SM
MD
LG