Достапни линкови

Обама бара поголеми чекори за намалување на дефицитот


Американскиот претседател Барак Обама бара од законодавците да направат нешто „големо“ за намалување на дефицитот. Повикот на Обама во весникот „ US Today “ доаѓа по извештаите за прогрес во договорот за редуцирање на 3 трилиони долари дефицит . И понатаму најголема пречка во преговорите за намалување на дефицитот остануваа темата „зголемување на даноците “, омилена тема на Демократите која наиде на несогласувања кај Републиканците. Ако до 2 ри Август не се постигне договор по ова прашање постои можност Вашингтон да не може да си ги исплати долговите, а тоа ќе ја врати земјата во рецесија со што може кризата да се проширии на светскиот пазар.
XS
SM
MD
LG