Достапни линкови

Почина кардиналот на римокатоличката црква во Белорусија


Катедрала во Белорусија
Првиот кардина на римокатоличката црква во Белорусија починал денеска на возраст од 96 години, соопштија црковните власти. Кардиналот Казимир Свионтек е роден во 1914 година во Естонија, но неговото семејство било прогонето во Сибир кога тој имал 3 години. Тој станал свештеник во Полска во 1939 година, а потоа на два пати бил апсен . За кардинал е именуван во 1994-та од страна на папата Јован Павле Втори.
XS
SM
MD
LG