Достапни линкови

Лидерите на еврозоната дебатираат за грчката криза


Меркел пристигнува на Состанокот
Денеска во Брисел започна средбата на 17-те шефови на држави или влади на членките на eврозоната. Главни теми на самитот се пакетот-помош за спас на Грција од банкрот, како и мерки за спречување на прелевањето на грчката должничката криза во другите држави-членки на ЕУ, во прв ред Шпанија и Италија.
Германската канцеларка Ангела Меркел по пристигнувањето на состанокот рече дека должничката криза мора да се „реши во корен."
XS
SM
MD
LG