Достапни линкови

Во Јемен убиен еден од водачите на Ал Каеда


Протести во Јемен
Еден од лидерите на огранокот на Ал-Каеда за Јемен е убиен за време на борбите во јужниот дел од земјата, соопштуваат од Министерство за одбрана. Од таму велат дека Аџед ал Шабвани бил убиен во вторникот во близина на градот Занџибар, кој неколку месеци беше во рацете на милитантите од Ал Каеда.
Ал Каеда во Јемен ги искористи превирањата што произлегоа од анти-владините протести во поголемиот дел од земјата. Присуството на Ал Каеда во земјата ги загрижи САД и соседите на Јемен во Заливот.
XS
SM
MD
LG