Достапни линкови

Во Белорусија „редовно“ апсење демонстратни секоја среда


Во Белорусија се притворени десетици демонстранти кои секоја среда, 9 недели по ред протестираат против режимот на Александар Лукашенко. Демонстрантите скандираа „промени“ според популарната песна на советската рок групата Кино која го одбележа падот на Советскиот Сојуз. Од мај досега во Белорусија се затворени 1500 демонстранти.
XS
SM
MD
LG