Достапни линкови

Германија и Франција се договорија за одбегнување евро криза


Меркел и Саркози во Берлин
Пред денешниот самит на лидерите на Евро-зоната во Брисел, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози се сретнаа во Берлин за да разговараат за пакетот помош од 115 милијарди евра за Грција.
По 7 часовни разговори тие синоќа постигнале согласност должничката евро криза од Грција да не се прошири во голема европска банкарска криза со што кризата веднаш би ги погодила и Италија и Шпанија. На состанокот присуствуваше и Претседателот на Европската Централна Банка Жан Клод Трише.
XS
SM
MD
LG