Достапни линкови

НАСА - Откриена четврта месечина околу планетата Плутон


Space -- Pluto taken by the Hubble Space Telescope, 2010
НАСА соопшти дека Телескопот Хабл открил уште една мала месечина околу Плутон. Станува збор за четврта месечина околу оваа планета во Сончевиот систем. Хабл инаку бил во потрага по прстен околу планетата Плутон кога го ја нашол П4 како е наречена ново откриената месечина.
XS
SM
MD
LG