Достапни линкови

Руските власти уапсија висок член на нуклеарната служба


Владимир Путин во „Росатом“
Руските власти денеска уaпсиле поранешен висок член на нуклеарната служба, заради проневера на државни фондови за истражување и за „крадење“ туѓи идеи од интернет. Властите соопштуваат дека го уапсиле Јевгениј Јевстратов кој е поранешен заменик директор на Дирекцијата за атомска енергија „Росатом“ . Тој е обвинет за проневера на 1.8 милиони долари од државни фондови и за проневера на дополнителни 2 милиони долари потрошени за проекти. Ако биде осуден, може да добие 10 години казна затвор.
XS
SM
MD
LG