Достапни линкови

ОН прогласија состојба на глад во јужна СомалијаОбединетите Нации прогласија состојба на глад во два региона во јужна Сомалија, кои се под контрола на бунтовниците. Таму владее суша со години, а постојано има и конфликти. Според Обединетите Нации, моментално над 3 ипол милиони луѓе во јужна Сомалија се во тешка криза, а поради конфликтот, хуманитарните организации не можат да дејствуваат.
XS
SM
MD
LG