Достапни линкови

Клинтон се заложи за поголема соработка со Индија


Хилари Клинтон во Индија
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон при денешната посета на Индија се заложи за поголема соработка за нуклеарните и за безбедносните прашања. Клинтон се сретна со индискиот министер за надворешни работи , како и со премиерот Манмохан Синг. Таа изјави дека охрабрува фактот што Индија и Пакистан решија да го рестартираат мировниот процес. Американскиот државен секретар изјави дека двете земји „може и мора да сторат повеќе" во областа на нуклеарната енергија во услови кога американските фирми во Индија губат на пазарот од француски и руски фирми.Индиските власти изразиле загриженост поради повлекувањето на американските војниците од Авганистан. Според нив тоа може да доведе до нестабилност во регионот.
XS
SM
MD
LG