Достапни линкови

Јапонија-забрана за извоз на месо од Фукушима


Нуклеарната централа Фукушима
Јапонија денеска го забрани извозот на месо од регионот на Фукушима, поради стравот дека месотот е озрачено. Месото нема да се испорачува до фабриките и продавниците, се додека не се утврди неговиот квалитет. Се претпоставува дека добитокот е озрачен по нуклеарната катастрофа во Фукушима, последица на земјотресот и цунамито кои ја погодија Јапонија пред 4 месеци.
XS
SM
MD
LG