Достапни линкови

Косово - во пораст бројот на нарко уживатели


Бројот на уживателите од наркотици во Косово е во пораст, а Приштина стана центар каде има регистрирано најмногу нарко зависници.
Како што јавуваат косовските медиуми, во текот на минатата година во Косово починале 15 лица од предозираност со дрога.
Експертите кои се занимаваат со превенција на болестите на зависност педупредуваат дека таа бројка оваа година би можела да биде уште поголема.
Бахри Шаља од Одделението за борба против наркотици при косовската полиција вели дека во Косово најмногу се користи марихуаната.
XS
SM
MD
LG