Достапни линкови

Иран вградува нова центрифуга во нуклеарните капацитети


Портпаролот на иранското МНР, Рамин Мехманпараст.
Иран соопшти дека инсталира нова центрифуга со подобар квалитет и брзина во зголемувањето на ураниумот на нејзните нуклеарни капацитети, соопшти иранското министерство за надворешни работи.
Обединетите нации воведоа санкции спрема Иран поради одбивањето на Техеран да ја запре програмата за збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG