Достапни линкови

Тирк: ЕУ води паралелни разговори со Србија и Косово


Претседателот на Словенија при посетата на Скопје
Разговорите со Србија претставуваат паралелен процес на разговорите за европските интеграции на Косово, изјави словенечкиот претседател Данило Тирк по состанокот со косовскиот претседател Афитета Јахјага
-„Напредокот во едниот од овие два процеса не е услов за продолжување на разговорите во вториот“, рече Тирк.
За трите спогодби постигнати во дијалогот меѓу Белград и Приштина Јахјага изјави дека тие животот на локалното население го прават поедноставен.
Таа верува дека Србија и Косово со текот на времето меѓусебно ќе се признаат, бидејќи е тоа единствениот пат кон стабилност на целиот регион.
XS
SM
MD
LG