Достапни линкови

Словенец кандидат за претставник на ЕУ во Косово


Самуел Жбогар
Амбасадорот на Словенија во Берлин Митја Дробнич е кандидат за дипломатски претставник на ЕУ во Косово. Како што јави словенечката агенција СТА, за тоа во Брисел разговарале шефот на словенечката дипломатија Самуел Жбогар и високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон. Министерот Жбогар изјави дека е време Словенија да добие место амбасадор на Унијата, додавајќи оти очекува таа одлука да биде донесена ова лето.
XS
SM
MD
LG