Достапни линкови

Грузија-еден од фоторепортерите призна дека шпионирал


Жената на фоторепортерот Гиорги Абдлазде
Властите во Грузија соопштија дека еден од тројцата грузиски фоторепортери кои беа обвинети за шпионирање за Москва, признал дека одавал тајни податоци. Фотографите се во притвор, а доколку бидат осудени може да добијат казна затвор од 12 години. Фоторепортерот Гиорги Абдлазде во видео сведштво вели дека давал информации на Зубар Куртсикидзе кој е фотограф за европската фотопрес агенција. Тој бил високо позициониран во шпионската организација.
XS
SM
MD
LG