Достапни линкови

Египет уште еден ден ќе почека за нова влада


Протести во Каиро, 15 јули
Египет уште еден ден ќе почека за нова влада. Церемонијaта за назначување на новиот состав е одложена за утре. Најмалку 15 министри, или повеќе од половина од кабинетот, се заменуваат, по барањата на демонстрантите. Тие 10 дена од ценатрот на Каиро бараат реконструкција на владиниот состав, односно отпуштање на министрите кои имаат поврзаност со претходниот режим.
XS
SM
MD
LG