Достапни линкови

Втор отказ во британската полицијата за скандалот со прислушкување


Поранешниот шефот на британската полиција, Пол Стивенсон,
И помошникот на комесарoт на лондонската полиција си поднесе оставка, поради скандалот со телефонското прислушкување. Ова е втора оставка на висок полициски функционер, откaко се прошири скандалот. Помошникот на Комесарот, Џон Јејтс беше одговорен за тоа што пред 2 години немаше повторно отварање на полициска истрага за наводите дека таблоидот на Руперт Мардок врши прислушкување. Полицискиот Комесар Пол Стивенсон, се повлече вчера на само неколку часа откако полицијата ja уапси директорката на британскиот дел на корпорацијата на Мардок, Ребека Брукс. Таа денеска беше пуштена од затвор со кауција.
XS
SM
MD
LG