Достапни линкови

Нов командант на американските сили во Авганистан


генерал Џон Ален
Американскиот генерал Дејвид Питреус денеска се повлече од функцијата командант на американските сили во Авганистан и преминува во ЦИА. На денешната церемонија во Кабул, Питреус му ја предаде командата на генерал Џон Ален, кој преходно служеше во Ирак. До оваа церемонија доаѓа само неколку часа откако беше убиен клучниот советник на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG