Достапни линкови

Убиени двајца авганистански политичари


Архива: Кандахар
Висок советник на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи е убиен во напад врз неговиот дом во Кабул, соопштуваат авганистански функционери. Безбедносните власти соопштуваат дека во напад врз неговиот дом бил убиен и еден пратеник од градот Урузган од западната провинција Карти Чар. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападите. Пред помалку од една недела, братот на претседателот Хамид Карзаи, Ахмед Вали Карзаи, беше убиен од неговите телохранители.
XS
SM
MD
LG